Արմինֆո. Չնայած բիզնեսի զարգացման համար պետության կողմից ցուցաբերվող աջակցությանը՝ Հայաստանում ՓՄՁ հատվածը չի աճում ՝ մի քանի տարի շարունակ պահպանելով ՀՆԱ-ում նույն մասնաբաժինը։ Այդ մասին ԱրմԻնֆո-ի թղթակցի հետ զրույցում հայտարարել է "Ամերիա" խորհրդատվական ընկերության հետազոտությունների գծով ավագ խորհրդատու Արտաշես Շաբոյանը ' վկայակոչելով Global Entrepreneurship Monitor (GEM) շրջանակներում պատրաստված GEM Armenia National Report 2024/2025 երկրորդ ազգային զեկույցի համար անցկացված հետազոտության արդյունքները:
Նա նշել է, որ 2019 թվականի համեմատ 2024 թվականի ուսումնասիրության արդյունքները ցույց են տվել, որ եթե անգամ աճում է նոր բիզնեսների թիվը, ընդլայնվում է դրանց աշխարհագրությունը, ապա, օրինակ, դրանց աշխատակիցների թիվը, և նրանց արտադրողականության մակարդակը մնում է նույնը։ "Այս ամենը այն պատճառով է, որ Հայաստանում բիզնեսը մնում է մեկ մարդու բիզնես", - նկատել է նա:
Այդ առնչությամբ փորձագետը կարծիք է հայտնել, որ պետությունը պետք է փոխի ձեռնարկատիրությանը տրամադրվող օգնության վեկտորը։ Այսինքն, ինչպես նշել է Շաբոյանը, որպեսզի ՓՄՁ մասնաբաժինը ՀՆԱ-ում աճի, պետությունը պետք է օգնի ոչ թե նորաստեղծ ընկերություններին, այլ՝ արդեն կայացածներին։ "Որովհետև եթե դրանք չեն աճում, դրանց արտադրողականությունը չի աճում, նրանք չեն կարող ավելացնել իրենց մասնաբաժինը ՀՆԱ - ում", - նշել է փորձագետը:
Նրա կարծիքով, նույնիսկ առանց պետական օգնության, մարդիկ ի վիճակի են երկրում բիզնես սկսել, ամբողջ բարդությունն այն է, որ այդ բիզնեսը կայանա, աճի փուլերով անցնի։ "Իսկ դա նախատեսում է նոր գիտելիքներ, նոր ֆինանսավորում, տեխնոլոգիաների փոխանցում և այլն: Այսինքն, այո, լավ է, երբ օգնում են սեփական գործ սկսել: Բայց մեր ուսումնասիրությունը ցույց է տվել, որ պետության օգնությունը պետք է ուղղված լինի հենց բիզնեսի աճին", - ասել է նա, նշելով, որ հատուկ ուշադրություն պետք է դարձնել կանանց ձեռներեցությանը ՝ հաշվի առնելով դրա արդյունավետությունը։
Նշենք, որ, ըստ պաշտոնական տվյալների, Հայաստանի ՓՄՁ մասնաբաժինը ՀՆԱ-ում կազմում է 28% ։
Հիշեցնենք, որ GEM Armenia National Report 2024/2025 զեկույցը երկրորդ նման հետազոտությունն էր երկրում։ Հայաստանն առաջին անգամ միացել է GEM գլոբալ ծրագրին 2019 թվականին ։ Հետազոտությունն ընդգրկում է ավելի քան 100 ցուցանիշ, ներառյալ ձեռնարկատերերի դրդապատճառները, նորարարության պատրաստակամության մակարդակը, ռիսկերի ընկալումը, ներդրումային միջավայրը, թվային տեխնոլոգիաների ազդեցությունը և ձեռնարկատիրական միջավայրի այլ հիմնական ասպեկտները:
Հարցումն անցկացվել է 2024թ. ապրիլ-հունիս ժամանակահատվածում, որին մասնակցել են 37 փորձագետներ և 18-64 տարեկան ավելի քան 2 հազար հարցվածներ Երևանից և մարզերից (քաղաքներ և գյուղեր) ։ Ուսումնասիրության սխալը + / -2,2% է:
Հետազոտական խմբի ազգային թիմը գլխավորել Է Տիգրան Ջրբաշյանը: Նման ծավալուն աշխատանքի ֆինանսավորումն ապահովել է "Ամերիա" խորհրդատվական ընկերությունը:
Global Entrepreneurship Monitor ծրագիրն իրականացվում է ավելի քան 25 տարի և համարվում է ձեռներեցության ոլորտում ամենահեղինակավոր միջազգային հետազոտություններից մեկը: Ամեն տարի դրան մասնակցում է շուրջ 200 հազար մարդ և ավելի քան 3 հազար փորձագետ բողջ աշխարհում։
Ամբողջական զեկույցին կարելի է ծանոթանալ հետևյալ հղումով ՝ https://ameriaadvisory.am/wpcontent/uploads/2025/06/2024-2025-GEM-National-Report-English.pdf .