Չորեքշաբթի, 8 Հոկտեմբերի 2025 14:51
Նիկոլ Փաշինյանը Թբիլիսիում կմասնակցի Մետաքսի ճանապարհի համաժողովին
Արմինֆո.Հոկտեմբերի 22-23-ը Թբիլիսիում կանցկացվի Մետաքսի ճանապարհի համաժողով: Կազմակերպիչների տվյալներով, որոնց հղում են անում վրացական ԶԼՄ - ները, հինգերորդ համաժողովի գլխավոր թեման եւ կարգախոսն է՝ "ներդրումներ կատարեք փոխկապակցվածության մեջ ՝ աճեք կայունության մեջ" (Invest in Connectivity - Grow in Stability):
Միջոցառումը կբացի Վրաստանի վարչապետ Իրակլի Կոբախիձեն։ Համաժողովի աշխատանքին կմասնակցեն նաև Հայաստանի և Ադրբեջանի վարչապետներ Նիկոլ Փաշինյանն ու Ալի Ասադովը:
Ակնկալվում է շուրջ երկու հազար պատվիրակների՝ բարձրաստիճան քաղաքական գործիչների, գործարար հատվածի և միջազգային կազմակերպությունների ներկայացուցիչների, համաշխարհային առաջատար ընկերությունների ղեկավարների, միջազգային ֆինանսական ինստիտուտների և համաշխարհային մակարդակի փորձագետների մասնակցություն:
Համաժողովում կքննարկվեն գլոբալ առևտրի, տրանսպորտի և լոգիստիկայի, միջին միջանցքի զարգացման, էներգետիկայի, թվային տրանսֆորմացիայի և այլ թեմաներ: Առանձին պանելային նստաշրջանը նվիրված կլինի Վրաստանի ներդրումային մթնոլորտին և հնարավորություններին։
Համաժողովի շրջանակներում հոկտեմբերի 23-ին տեղի կունենա Թբիլիսիի ֆինանսական գագաթնաժողովը, որի բացմանը կմասնակցեն ֆինանսական տեխնիկական ինդուստրիայի առաջնորդները:
Թբիլիսիում Մետաքսի ճանապարհի համաժողովն առաջին անգամ անցկացվել է 2015 թվականին և անցկացվում է երկու տարին մեկ անգամ: Նիկոլ Փաշինյանն ու Ալի Ասադովը դրան մասնակցել են նաև 2023 թվականին, այն ժամանակ Վրաստանի վարչապետ Իրակլի Ղարիբաշվիլին նրանց հետ եռակողմ հանդիպում է ունեցել։