Ուրբաթ, 17 Հոկտեմբերի 2025 13:36
ԵՏՀ-ը միջոցներ է ձեռնարկում ՌԴ միգրացիոն քաղաքականության խստացման առնչությամբ ԵԱՏՄ բեռնափոխադրողների համար ստեղծված իրավիճակի կարգավորման ուղղությամբ
Արմինֆո. Ռուսաստանի Դաշնության տարածքում օտարերկրյա քաղաքացիների գտնվելու պայմանների փոփոխության առնչությամբ միջազգային ավտոմոբիլային փոխադրումների հետ կապված իրավիճակի կարգավորման հարցը Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի (ԵՏՀ) ուշադրության կենտրոնում է:
ԱրմԻնֆո-ին տրամադրված ԵՏՀ հայտարարության մեջ նշվում է, որ հանձնաժողովը, գործելով խստորեն իր լիազորությունների և իրավասությունների շրջանակներում, ձեռնարկում է բոլոր անհրաժեշտ միջոցները ծագող հարցերի կարգավորման համար:
"ԵԱՏՄ երկրների լիազոր մարմինների հետ սերտ փոխգործակցությամբ արդեն անցկացվել են մի շարք օպերատիվ խորհրդակցություններ՝ ուղղված լուծումների որոնմանը, որոնք թույլ են տալիս ապահովել փոխադրողների անխափան աշխատանքը և միության ներքին շուկայի կայունությունը", - ասվում է հայտարարության մեջ: ԵՏՀ-ում հավելել են, որ աշխատանքներն ընթանում են երկու ուղղությամբ։ "Առաջինը ՝ ԵԱՏՄ անդամ պետությունների ՝ միջազգային ավտոմոբիլային փոխադրումներ իրականացնող քաղաքացի-վարորդների նկատմամբ բոլոր սահմանափակումների վերացման հարցի օպերատիվ մշակումն է, որոնք վարչական ներգործության միջոցների են ենթարկվել №115 դաշնային օրենքի իրականացման շրջանակներում ։ Երկրորդը ՝ առաջացած խնդրի համակարգային լուծումն է, այն է ՝ ԵԱՏՄ անդամ պետությունների ՝ միջազգային ավտոմոբիլային փոխադրումներ իրականացնող քաղաքացի վարորդների վրա №115 դաշնային օրենքի նոր նորմերը չտարածելը, որոնք կարգավորում են Ռուսաստանի Դաշնության տարածքում ժամանակավոր գտնվելու ժամկետները", - նշել են ԵՏՀ-ում։ Նշվում է նաև, որ հանձնաժողովի հարթակում ստեղծվել է ԵՏՀ-ի, ԵԱՏՄ անդամ պետությունների լիազոր մարմինների և գործարար համայնքի ներկայացուցիչներից կազմված օպերատիվ շտաբ ՝ միության երկրների փոխադրողների կողմից բեռների միջազգային ավտոմոբիլային փոխադրումների իրականացման ժամանակ միգրացիոն ընթացակարգերի հետ կապված դեպքերի հայտնաբերման մասին տեղեկատվություն ուղարկելու հնարավորության համար: Այդ տեղեկատվությունը վերլուծվում և հաղորդվում է Ռուսաստանի Դաշնության համապատասխան մարմինների ուշադրությանը ՝ իրավիճակի շուտափույթ կարգավորման համար: Ակտիվ բազմակողմ փոխգործակցության շնորհիվ առանձին միջազգային վարորդների վերաբերյալ մի շարք հարցեր հաջողվել է օպերատիվ կարգով լուծել: "ԵՏՀ - ն մշտական հիմունքներով իրականացնում է միության ներքին շուկայում իրավիճակի մոնիթորինգ ՝ ծագող հարցերի համակարգային կարգավորման համար։ Հանձնաժողովի հարթակում, անհրաժեշտության դեպքում, լիազոր մարմինների հետ անցկացվում են օպերատիվ խորհրդակցություններ ՝ միության ներքին շուկայի լիարժեք գործունեությունն ապահովող որոշումների մշակման համար", - ամփոփել են հանձնաժողովում։
Նշենք, որ օրերս հայ բեռնափոխադրողները բողոքի ակցիա էին իրականացրել ՀՀ կառավարության շենքի դիմաց ։ Պատճառը ՌԴ-ում օտարերկրյա քաղաքացիների իրավական վիճակի մասին դաշնային օրենքում կատարված փոփոխություններն են, որոնց համաձայն, առանց վիզայի ռեժիմով երկրների այն քաղաքացիները, ովքեր մուտք են գործում ՌԴ տարածք ոչ աշխատանքի նպատակով (այսինքն ՝ առանց միգրացիոն քարտում համապատասխան նշման), կարող են երկրում գտնվել ոչ ավելի, քան 90 օր ՝ 180-օրյա ժամանակահատվածում ։ Այդ սահմանափակումը տարածվում է նաև բեռնա - և ուղևորափոխադրումներ իրականացնող վարորդների վրա, չնայած այն հանգամանքին, որ նրանք, գործնակաանում, կատարում են աշխատանքային գործառույթ: Բեռնատարների վարորդները Հայաստանի իշխանություններից
պահանջել են կարգավորել իրավիճակը, որը խոչընդոտներ է ստեղծում իրենց աշխատանքային գործունեության մեջ:
Նշենք, որ ըստ ՀՀ վիճակագրական կոմիտեի տվյալների՝ Հայաստանում բեռնափոխադրումների ծավալը 2025 թվականի հունվար - օգոստոսին 2024 թվականի նույն ժամանակահատվածի համեմատ աճել է 1,1 տոկոսով ՝ կազմելով 10 620,6 հազար տոննա ։ Այդ ծավալից 78,4% - ը կամ 8 330,3 հազար տոննան բաժին է ընկնում ավտոմոբիլային բեռնափոխադրումներին, ինչը 0,2% - ով ցածր է մեկ տարվա վաղեմության ցուցանիշից։ Անկում է գրանցվել նաեւ մայ գազատարով բնական գազի մատակարարման մասով ՝ 1,8 տոկոսով ՝ մինչեւ 1 218,2 հազար տոննա։
Ընդ որում, երկաթուղային տրանսպորտով բեռնափոխադրումներն աճել են 17,4% - ով ՝ մինչև 1 047 հազար տոննա, օդային տրանսպորտով՝ 5% - ով՝ մինչև 25,1 հազար տոննա: