Արմինֆո.Ղազախական հացահատիկի մատակարարումը Հայաստան պարենային դիվանագիտության օրինակ է։ Այդ մասին հայտարարել է "ՆԿ "Պրոդկորպորացիա" ԲԸ-ի գործադիր տնօրեն Տոբիլբեկ Օմարովը, ում հղում է արել ընկերության մամուլի ծառայությունը։
"Այս իրադարձությունը ոչ միայն տնտեսական, այլև պատմական նշանակություն ունի, քանի որ հեռանկարային հնարավորություններ է բացում ուղղակի տարանցման և փոխադարձ առևտրի զարգացման համար ։ Ղազախական հացահատիկի արտահանման միջոցով մենք համագործակցության նոր կամուրջներ ենք ստեղծում եւ նպաստում բարիդրացիական հարաբերությունների վերականգնմանը, ինչպես նաեւ տարածաշրջանի երկրների միջեւ վստահության ամրապնդմանը", - նշել է «Պրոդկորպորացիա»-ի ներկայացուցիչը։
Տոբիլբեկ Օմարովը նաև հավելել է, որ Ղազախստանի հացահատիկի ազգային օպերատորը պատրաստ է ամսական մոտ 15-20 հազար տոննա պարենային հացահատիկ մատակարարել Հայաստանի սպառողներին:
Հոկտեմբերին Ղազախստանի հացահատիկի ազգային օպերատորը երկարաժամկետ համագործակցության պայմանագիր է կնքել, որը նախատեսում է հացահատիկի մատակարարում Հայաստանի սպառողներին: Փորձնական խմբաքանակը բաղկացած է 4-րդ կարգի պարենային ցորենից, որը կարող է օգտագործվել ինչպես ընդհանուր նշանակության ալյուրի, այնպես էլ համակցված կերերի արտադրության համար:
Միևնույն ժամանակ, Ղազախստանը հնարավորություն ունի արտահանել տարբեր կարգի հացահատիկ, ներառյալ կոշտ ցորեն (դուրում) և բարձր սպիտակուցի բարձր պարունակությամբ ցորեն (hi-pro): Ղազախական ցորենն ավանդաբար գնահատվում է իր որակի և թխման գերազանց հատկությունների համար։ Շատ գործընկեր երկրներում այն հաճախ օգտագործվում է որպես աղացած խմբաքանակների բարելավիչ, ինչը հացահատիկը պահանջված է դարձնում արտասահմանյան վերամշակողների շրջանում և թույլ է տալիս մրցակցել համաշխարհային շուկայում:
Հացահատիկի արտահանման աջակցության պետական միջոցառումները թույլ են տալիս ապահովել փոխշահավետ պայմաններով մատակարարումներ։
2025 թվականին «Պրոդկորպորացիա»-ն ակտիվորեն ղազախական ցորեն է արտահանում արտերկիր ՝ Կենտրոնական Ասիայի, Անդրկովկասի (Ադրբեջան, Վրաստան), Մերձավոր Արևելքի (Իրան), Հյուսիսային Աֆրիկայի (Ալժիր, Մարոկկո) և Հարավարևելյան Ասիայի (Վիետնամ) երկրներ, ինչպես նաև՝ Չինաստան։
Այժմ հացահատիկի ազգային օպերատորը բանակցություններ է վարում Հայաստանի նոր գործընկերների հետ, որոնք հետաքրքրված են ղազախական ցորենի կայուն մատակարարմամբ: Հեռանկարում Երևանի ուղղությամբ հացահատիկի առաքման ծավալները կարող են ավելանալ։ Նշենք, որ «Պարենի պայմանագրային կորպորացիա "ազգային ընկերություն» ԲԸ-ն Ղազախստանի հացահատիկի շուկայում ազգային օպերատոր է: Ապահովում է երկրի պարենային անվտանգությունը և հացահատիկի ներքին շուկայի կայունացումը, ֆինանսական աջակցություն է ցուցաբերում գյուղատնտեսական արտադրողներին, զբաղվում է արտահանման համար ագրոարտադրանքի մատակարարմամբ։ «Պրոդկորպորացիա»-ն իրականացնում է պետական ագրարային քաղաքականություն ։ Միակ բաժնետերը Ղազախստանի Հանրապետության գյուղատնտեսության նախարարությունն է: