Երկուշաբթի, 24 Նոյեմբերի 2025 11:32
Հայաստանն աշխարհում 4-րդ տեղն է զբաղեցրել  2020-2025թթ. բնակչության մեկ շնչին բաժին ընկնող ՀՆԱ-ի աճի տեմպերով
Արմինֆո.  2020 թվականից սկսած՝ Հայաստանն աշխարհում 4-րդ տեղն է զբաղեցնում բնակչության մեկ շնչին բաժին ընկնող ՀՆԱ-ի աճի տեմպերով։ Այդ մասին ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանը ՝ հղում անելով Արժույթի միջազգային հիմնադրամի տվյալներին:
Մասնավորապես, հաշվետու ժամանակահատվածում (2020-2025թթ.) Հայաստանի բնակչության մեկ շնչին բաժին ընկնող ՀՆԱ-ի աճի տեմպը կազմել է 110% ։ Հայաստանից առաջ են Գայանան (351%), Վրաստանը (135%), Ղրղզստանը (120%): Իսկ Հայաստանին հաջորդում են Թուրքիան (108%), Ալբանիան (106%), Վենեսուելան (106%) և այլն:
Հիշեցնենք, որ 2025 թվականի հոկտեմբերին Ազգային ժողովի հանձնաժողովներում ՀՀ պետական բյուջեի նախագծի վերաբերյալ լսումներից մեկի ժամանակ Հայաստանի էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանը հայտարարել էր, որ 7 տարի առաջ բնակչության մեկ շնչին բաժին ընկնող ՀՆԱ - ն գերազանցում էր 4 հազար դոլարը, իսկ այժմ այդ ցուցանիշը կազմում է 8.5 հազար դոլարի սահմաններում: "Կարծում եմ, որ այս տարի մեկ շնչին բաժին ընկնող ՀՆԱ-ն կգերազանցի 9 հազար դոլարը", - կանխատեսել էր նա:
Նշենք, որ ԱՄՀ-ն ակնկալում է, որ Հայաստանի ՀՆԱ - ն 2025 թվականի արդյունքներով կկազմի 5 տոկոս՝ 2026 թվականի տեմպերի արագացմամբ մինչև 5,5 տոկոս: