Արմինֆո. Հայաստանը Ասիական զարգացման բանկից 250 մլն դոլարի վարկ կներգրավի Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված անձանց բնակարանային խնդիրների լուծման համար: ՀՀ Ազգային ժողովը դեկտեմբերի 16-ի արտահերթ նիստում քննարկում է բանկի հետ համաձայնագրի նախագիծը:
Ներկայացնելով փաստաթուղթը վավերացման' ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարի տեղակալ Դավիթ Խաչատրյանը նշել է, որ միջոցները կտրամադրվեն "Բնակարանային բարեփոխումներ կենսունակության բարձրացման և կարողությունների ամրապնդման համար" (THRIVE) ծրագրի շրջանակներում: Վարկի մարման ժամկետը 27 տարի է, ներառյալ 10-ամյա արտոնյալ ժամանակահատվածը: Տոկոսադրույքը լողացող է և կապված է SOFR ցուցիչի հետ՝ 0,8% հավելավճարով: Ելնելով 2025 թվականի նոյեմբերի վերջի ցուցանիշներից ՝ տոկոսադրույքը գնահատվում է 4,84%։ Միևնույն ժամանակ, պայմանագիրը պարունակում է ճկուն պայմաններ, որոնք թույլ են տալիս անհրաժեշտության դեպքում փոխել վարկի արժույթը կամ վերանայել տոկոսների հաշվարկման մեխանիզմը: Վարկի սպասարկման վճարները կատարվելու են յուրաքանչյուր կես տարին մեկ՝ հունիսի 15-ին և դեկտեմբերի 15-ին: Մայր գումարի մարումները սկսվելու են 2035թ. դեկտեմբերին և տևելու են մինչև 2052թ. հունիսը: Ֆինանսական փաթեթը կհամալրվի նաև 16,45 միլիոն դոլարի դրամաշնորհով Արտոնյալ ֆինանսավորման գլոբալ գործիքի հիմնադրամից (GCFF), ինչն էապես կամրապնդի ծրագրի ռեսուրսային բազան:
Փոխնախարարը նշել է, որ միջոցները կոչված են լրացնելու 2024 թվականի մայիսի 16-ին ՀՀ կառավարության կողմից հաստատված Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված ընտանիքներին բնակարաններով ապահովման աջակցության ծրագիրը: Ծրագիրը բաղկացած է երեք բաղադրիչներից։ Մեկ բաղադրիչը բնակարանի կամ առանձնատան ձեռքբերումն է հավաստագրի տրամադրման միջոցով, երկրորդը' առանձնատան կառուցման հավաստագրի տրամադրումը, երրորդը' հիփոթեքային վարկի մարումը: Ծրագրի շահառուներն են 2020 թվականի սեպտեմբերի 27-ից հետո Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված ընտանիքը, եթե ընտանիքի բոլոր անդամները, այդ թվում ՝ անչափահասները, ունեն ՀՀ քաղաքացիություն: Ձեռք բերվող բնակարանի մակերեսը չպետք է պակաս լինի ընտանիքի մեկ անդամի համար 12 քառակուսի մետրից, իսկ բնակարանի գինը չի կարող գերազանցել 55 մլն դրամը: Ծրագիրը չի վերաբերի Քաշաթաղի (Լաչինի) ընտանիքներին, ինչպես նաև այն ընտանիքներին, որտեղ դիմելու պահին Հայաստանում առնվազն մեկ անձ ունի բնակելի անշարժ գույք: Ծրագրի ֆինանսավորումը կիրականացնեն գործընկեր բանկերը, աջակցության գումարը և դրա տոկոսները կվճարի կառավարությունը։ Եթե հավաստագրի տրամադրման արդյունքում ձևավորվի դրական մնացորդ, ապա հնարավորություն կստեղծվի դրանք ուղղել հետևյալ երեք ուղղություններով: Առաջինը՝ մինչև 5 մլն դրամ արժողությամբ գյուղական նշանակության հողամասի գնում։ Երկրորդ ՝ եթե ձեռք բերված անշարժ գույքը վերանորոգման կարիք ունի, այն կարելի է վերանորոգել մինչև 4 մլն դրամի չափով, բացի այդ, կա մինչև 2 մլն դրամի կահույքի և կենցաղային տեխնիկայի գնման հնարավորություն: Տուն կառուցելու համար շահառուն պետք է ընտրի հաստատված տիպային նախագծերից մեկը, իսկ կառուցել կարող է միայն Հայաստանում լիցենզավորված շինարարական կազմակերպությունը: Եթե շահառուն չունի առանձնատուն կառուցելու համար նախատեսված հողամաս, ապա իշխանությունները հնարավորություն կտան աջակցության գումարից մինչև 3 միլիոն դրամ ուղղել այն հողամասի ձեռքբերմանը, որի մակերեսը չպետք է պակաս լինի 400 քառակուսի մետրից: Ծրագիրը դադարեցվում է, եթե ընտանիքի չափահաս անդամներից երկուսը մինչև 55 տարեկան են կամ անչափահասներից մեկը մեկ օրացուցային տարվա ընթացքում 183 օրից ավելի գտնվում է ՀՀ-ից դուրս (բացառությամբ մի շարք ուսումնական հաստատություններում սովորելու դեպքերի): Այդ դեպքում անշարժ գույքի նկատմամբ սեփականության իրավունքը փոխանցվում է պետությանը:
Այս պահի դրությամբ ծրագրից արդեն օգտվել է 3810 ընտանիք ՝ ստանալով բնակարանային հավաստագրեր։