Երեքշաբթի, 16 Դեկտեմբերի 2025 12:13
Հայաստանը ԱԶԲ-ից 250 մլն դոլարի վարկ կներգրավի Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված անձանց բնակարանային խնդիրների լուծման համար
Արմինֆո.  Հայաստանը Ասիական զարգացման բանկից 250 մլն դոլարի վարկ կներգրավի Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված անձանց բնակարանային խնդիրների լուծման համար: ՀՀ Ազգային ժողովը դեկտեմբերի 16-ի արտահերթ նիստում քննարկում է բանկի հետ համաձայնագրի նախագիծը:
Ներկայացնելով փաստաթուղթը վավերացման' ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարի տեղակալ Դավիթ Խաչատրյանը նշել է, որ միջոցները կտրամադրվեն "Բնակարանային բարեփոխումներ կենսունակության բարձրացման և կարողությունների ամրապնդման համար" (THRIVE) ծրագրի շրջանակներում: Վարկի մարման ժամկետը 27 տարի է, ներառյալ 10-ամյա արտոնյալ ժամանակահատվածը: Տոկոսադրույքը լողացող է և կապված է SOFR ցուցիչի հետ՝ 0,8% հավելավճարով: Ելնելով 2025 թվականի նոյեմբերի վերջի ցուցանիշներից ՝ տոկոսադրույքը գնահատվում է 4,84%։ Միևնույն ժամանակ, պայմանագիրը պարունակում է ճկուն պայմաններ, որոնք թույլ են տալիս անհրաժեշտության դեպքում փոխել վարկի արժույթը կամ վերանայել տոկոսների հաշվարկման մեխանիզմը: Վարկի սպասարկման վճարները կատարվելու են յուրաքանչյուր կես տարին մեկ՝ հունիսի 15-ին և դեկտեմբերի 15-ին: Մայր գումարի մարումները սկսվելու են 2035թ. դեկտեմբերին և տևելու են մինչև 2052թ. հունիսը: Ֆինանսական փաթեթը կհամալրվի նաև 16,45 միլիոն  դոլարի դրամաշնորհով Արտոնյալ ֆինանսավորման գլոբալ գործիքի հիմնադրամից (GCFF), ինչն էապես կամրապնդի ծրագրի ռեսուրսային բազան:
Փոխնախարարը նշել է, որ միջոցները կոչված են լրացնելու 2024 թվականի մայիսի 16-ին ՀՀ կառավարության կողմից հաստատված Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված ընտանիքներին բնակարաններով ապահովման աջակցության ծրագիրը: Ծրագիրը բաղկացած է երեք բաղադրիչներից։ Մեկ բաղադրիչը բնակարանի կամ առանձնատան ձեռքբերումն է հավաստագրի տրամադրման միջոցով, երկրորդը' առանձնատան կառուցման հավաստագրի տրամադրումը, երրորդը' հիփոթեքային վարկի մարումը: Ծրագրի շահառուներն են 2020 թվականի սեպտեմբերի 27-ից հետո Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված ընտանիքը, եթե ընտանիքի բոլոր անդամները, այդ թվում ՝ անչափահասները, ունեն ՀՀ քաղաքացիություն: Ձեռք բերվող բնակարանի մակերեսը չպետք է պակաս լինի ընտանիքի մեկ անդամի համար 12 քառակուսի մետրից, իսկ բնակարանի գինը չի կարող գերազանցել 55 մլն դրամը: Ծրագիրը չի վերաբերի Քաշաթաղի (Լաչինի) ընտանիքներին, ինչպես նաև այն ընտանիքներին, որտեղ դիմելու պահին Հայաստանում առնվազն մեկ անձ ունի բնակելի անշարժ գույք: Ծրագրի ֆինանսավորումը կիրականացնեն գործընկեր բանկերը, աջակցության գումարը և դրա տոկոսները կվճարի կառավարությունը։ Եթե հավաստագրի տրամադրման արդյունքում ձևավորվի դրական մնացորդ, ապա հնարավորություն կստեղծվի դրանք ուղղել հետևյալ երեք ուղղություններով: Առաջինը՝ մինչև 5 մլն դրամ արժողությամբ գյուղական նշանակության հողամասի գնում։ Երկրորդ ՝ եթե ձեռք բերված անշարժ գույքը վերանորոգման կարիք ունի, այն կարելի է վերանորոգել մինչև 4 մլն դրամի չափով, բացի այդ, կա մինչև 2 մլն դրամի կահույքի և կենցաղային տեխնիկայի գնման հնարավորություն: Տուն կառուցելու համար շահառուն պետք է ընտրի հաստատված տիպային նախագծերից մեկը, իսկ կառուցել կարող է միայն Հայաստանում լիցենզավորված շինարարական կազմակերպությունը: Եթե շահառուն չունի առանձնատուն կառուցելու համար նախատեսված հողամաս, ապա իշխանությունները հնարավորություն կտան աջակցության գումարից մինչև 3 միլիոն դրամ ուղղել այն հողամասի ձեռքբերմանը, որի մակերեսը չպետք է պակաս լինի 400 քառակուսի մետրից: Ծրագիրը դադարեցվում է, եթե ընտանիքի չափահաս անդամներից երկուսը մինչև 55 տարեկան են կամ անչափահասներից մեկը մեկ օրացուցային տարվա ընթացքում 183 օրից ավելի գտնվում է ՀՀ-ից դուրս (բացառությամբ մի շարք ուսումնական հաստատություններում սովորելու դեպքերի): Այդ դեպքում անշարժ գույքի նկատմամբ սեփականության իրավունքը փոխանցվում է պետությանը:
Այս պահի դրությամբ  ծրագրից արդեն օգտվել է 3810 ընտանիք ՝ ստանալով բնակարանային հավաստագրեր։