Արմինֆո. Հայաստանում տնտեսական ակտիվության աճն ամանորյա տոներին ընդառաջ սկսել է արագանալ՝ 2025 թվականի 11 ամսում հասնելով 8,3 տոկոսի (մեկ տարի առաջվա նույն ժամանակահատվածի 7,4 տոկոսից)։ Ընդ որում, արտաքին առեւտուրը շարունակել է նվազել երկնիշ տեմպերով, մինչդեռ, մեկ տարի առաջ զգալի աճ էր նկատվում։ Ինչպես վկայում են ՀՀ վիճակագրական կոմիտեի նախնական տվյալները, մեկ տարի առաջ տնտեսության աճի շարժիչ ուժ հանդիսացող արդյունաբերության հատվածն այժմ լճացած է։
Վիճակագրության համաձայն, 2025թ. հունվար-նոյեմբեր ամիսներին նման տնտեսական ակտիվությունն առավելապես բխել է շինարարության հատվածում վերընթաց տեմպերի արտահայտված առաջխաղացումից՝ 14,9%-ից մինչև 20,1%, և ծառայությունների ոլորտում տարեկան աճի 6,3%-ից մինչև 10,9% արագացումից։ Իսկ տարեկան աճի դանդաղում գրանցվել է էներգահամալիրում՝ 5,9 տոկոսից մինչև 2,8 տոկոս, ինչպես նաեւ առևտրի հատվածում՝ 18%-ից մինչև 3%։ Շատ ավելի զգալիորեն վատթարացել է արդյունաբերության հատվածի տարեկան դինամիկան՝ աճի արգելակմամբ՝ 7,6%-ից մինչև լճացման 0,5%։ Այս ժամանակահատվածի վիճակագրական հաշվետվության մեջ գյուղատնտեսական հատվածի վերաբերյալ տվյալները բացակայում են: