Real estate prices to remain unchanged in Armenia in 2025
In Armenia, industrial sector declining while industrial price index  rising
ArmInfo. In Armenia, the industrial price index increased in January-February 2025 compared to the same period in 2024, rising from 100.8% to 102.2%. This increase  occurred amidst a worsening  annual trend in the industrial sector,  which shifted from a 28.9% growth to a 19.4% decline, with a total  volume of 380.5 billion drams ($959 million), as evidenced by  preliminary data from the RA Statistical Committee.
Armenia`s agricultural exports 8.3% up
ArmInfo. In 2024, Armenia exported 144 thousand tons of fresh vegetables and fruits, which is 11 thousand tons or 8.3% more than in 2023. This was stated in an  interview with the Public Television of Armenia by Deputy Minister of  Economy in charge of the agricultural sector Arman Khojoyan.
Ticket packets 1.2% of total number of transport tickets in Yerevan
ArmInfo. From January 1 to March 10, 17,374,372 tickets were purchased in Yerevan within the framework of the introduced unified ticket system, of which 213,021  (only 1.2%) were package tickets developed by the capital's  municipality. This became known following the results of the working  meeting of the Yerevan City Hall on March 17.
Armenia`s economic activity increased by 7.1% in January 2025
ArmInfo. Economic activity in Armenia has increased by 7.1% in January 2025 compared to January  2024 (down from 10.7% growth the previous year), with growth in all areas except the industrial sector.